Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas, který můžete věnovat něčemu jinému.

V současnosti je nabídka těchto vysavačů již poměrně široká. Vybrat ten správný vysavač do vaší domácnosti a pro vaše potřeby je však mimořádně důležité. V úvahu musíte brát několik zásadních skutečností.

Typ podlahy
Nejdůležitější otázkou je, jaký typ podlahy by měl váš nový vysavač čistit. Je to hladká podlaha nebo koberce, zda kombinace hladké podlahy s koberci?

Hladkou podlahu zvládnou prakticky všechny typy vysavačů. Pokud však od robotického pomocníka budete očekávat, aby vysával i koberce, měli byste vědět několik věcí. Zaprvé, vybírejte vysavač se silnějším výkonem. Zadruhé robotické vysavače jsou schopny zvládnout pouze klasické koberce s krátkým, maximálně 15 milimetrů dlouhým, vlasům. Jinak mohou mít problémy.

mopování
Pokud doma koberce nemáte a potřebujete dobře vyčistit hladké povrchy, v nabídce naleznete i vysavače se zabudovaným mopem. To znamená, že podlahu vysávají a otírají zároveň. Na výběr pak máte vysavače se suchým nebo mokrým mopováním. Tento typ vysavačů s mopem je však pochopitelně o něco dražší.

Velikost sběrné nádoby
Kolik toho dokáže robot vysát, dokud ho budete muset vyprázdnit? Pokud jde o samotné vysávání, zvažte, jak velký byt máte a kolik znečištění musí vysavač zvládnout. Podle toho se budete vědět rozhodnout, zda potřebujete větší nebo stačí menší sběrná nádoba.

Vysavače, které mají i funkci mopování, obsahují také nádobku s vodou. Co je další parametr, na který byste v takovém případě měli brát ohled.

orientace
Tou nejinteligentnější vlastností robotických vysavačů je jejich automatický a samostatný pohyb v prostoru. Různé typy jsou vybaveny různými navigačními prvky.

Nejlepší modely mají ve výbavě senzory, kamery nebo lasery, podle kterých se dokáží prakticky v jakémkoliv prostoru orientovat natolik zručně, že nebudou do ničeho narážet a efektivně vysají celou podlahu dokonce i místnost po místnosti.

Ty levnější se orientují pouze na základě nárazníků, takže směr mění až po srážce se stěnou nebo jiným předmětem. Na to musíte mít přizpůsoben prostor, aby vysavač nenarážel do křehkých překážek, které může poškodit.

Většina vysavačů obsahuje také příslušenství s tzv. virtuálními zábranami, které slouží k tomu, abyste vysavači v otevřeném prostoru vymezily plochu, po které se může pohybovat. Mohou to být např. magnetické nálepky, infračervené paprsky a pod. Ty se dají naprogramovat na určitý časový interval podle vaší potřeby.

Na to, abyste věděli, co přesně jdete kupovat, je při takovém sofistikovaném zařízení nezbytné, abyste si předtím přečetli kvalitní recenze, porovnali parametry různých modelů, jejich funkce, výbavu a pod.

filtrace
U vysavačů velmi důležitý parametr. Zejména, pokud máte doma alergiky, astmatiky a děti. Většina robotických vysavačů obsahuje mimořádně účinný HEPA filtr a jeho různé typy. Pokud se chcete ujistit, že váš vysavač odfiltruje všechny nečistoty, hledejte takový s co nejvyšším HEPA filtrem.

Některé druhy vysavačů, dokonce já těch dražších, mají svůj vlastní filtr. Ten může být učinný, ale také nemusí. Tyto typy vlastních filtrů od různých výrobců každopádně nejsou tak ověřeny jako známý HEPA filtr, který se používá prakticky všude. Je však na vás, čemu budete věřit a jak se rozhodnete.

Baterie a nabíjení
V tomto případě se bavíme o kapacitě baterie, to znamená, jakou výdrž má vysavač na jedno plné nabití. Dalším důležitým faktorem je návrat do nabíjecí stanice.

Ty kvalitnější modely to dokážou odhadnout a do dokovací stanice se zaparkují samy. Když se dobijí, což může trvat i pár hodin, dokážou pokračovat v čištění tam, kde skončili. Levnější vysavače se však vybijí a zůstanou stát na místě. Musíte je dát nabít manuálně.

hlučnost
Samozřejmě, když už jde o moderní automatický přístroj, který bude pracovat za vás, pokud vy můžete sledovat televizi, očekáváte od něj, že vás nebude příliš rušit. V současnosti jsou však robotické vysavače velmi tiché. Dá se říci, že o nich prakticky ani nevíte.

Ty nejlepší modely nejsou hlučnější než 50 decibel. Levnější zařízení mohou při práci překračovat i 60 decibelů.

Další vybavení a parametry
To, co dělá mezi jednotlivými vysavači na trhu největší rozdíly, jsou jejich funkce a výbava. V závislosti na rozpočtu a očekávání můžete potřebovat různé věci. Jako např. již zmíněná funkce automatického nabíjení, také mopování, UV lampa pro likvidaci bakterií, senzory pro rozpoznávání nečistot, dálkové ovládání, no a dejte si pozor i na rotační kartáčky vysavače.

Sponsor

euro

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří červenožlutá Gala,...

Matrace 160×200 je dokonale pohodlná

Matrace 160x200 je naprosto dokonale pohodlná a sama se divím, proč jsem se ke změně stávající matrace odhodlala až nyní. Je až neuvěřitelné, jak...

Abeceda bohaté úrody: 101 ověřených rad nejen pro začátečníky

Cílem pěstování na zahrádce je bohatá úroda. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější rady a tipy, které můžete uplatnit zejména v aktuální, právě probíhající...

Filosofické zkoumání prismatem 20. století

Filosofie je oborem, který má jednoznačně co říci i v současné době. Přibližně od poloviny 20. století je většina známých filosofů spojena s akademickou...

Nůžky neodkládáme ani nyní: 10 druhů řezu v červnu

Z hlediska řezu je červen klíčový měsíc, ve kterém umíme rozhodnout například o prodloužení období kvetení našich rostlin či udržení jejich atraktivního tvaru. Řez buxusu Silný...