Hotel jako cíl dovolené – užijte si s námi Bali, Zanzibar a Amsterdam

Šťastný člověk je naplněn vášní, nešťastný ji někde ztratil. Právě vášeň stojí za příběhy tří hotelů, nad kterými drží stráž duch z římské mytologie, zvaný Genius Loci. Dnes se tento termín často používá k označení charakteristické a neopakovatelné atmosféry místa. Právě na taková místa by měly směřovat kroky těch, kdo chtějí načerpat energii a najít přes příběhy jiných i svou cestu za štěstím.

Tentokrát naše cesta začíná na Bali. Na ostrově, který je provincií Indonésie, nejzápadnějším ostrovem souostroví Malé Sundy a kde slunce vychází o pár minut dříve než na sousední Jávě.


Plánujete svatební cestu? Nejprve vyberte to správné svatební oznámení. Vyzkoušejte třeba akrylové svatební oznámení.


Bali
Bali je jedinou provincií rozsáhlé Indonésie s majoritou Hinduistů, kteří praktikují Balijský hinduismus. Provinční hlavní město Denpasar je nejvíce obydlené město v souostroví Malé Sundy a druhé největší ve východní Indonésii.

Každý domov, i ten hotelový, hlídají balijští bohové, zdroj: Ivanka Lapar
Tradice a turismus
Bali je také hlavní turistická destinace Indonésie. Je proslavené pro své vysoce rozvinuté umění, včetně tradičního a moderního tance, hudby, sochařství, malby, zpracování kůže, kovu i látek. Je místem, kde tradiční způsob života, který je úzce spjat s přírodou, ovlivňuje i tvorbu zde žijících architektů.

Jedním z nejuznávanějších je Popo Danes, rozený Balijčan, který umí citlivě pracovat s místem i tradicemi. Při své tvorbě se řídí po generace uchovávanými znalostmi budování tropických obydlí. Využívá tradiční prvky balijské kultury, dekorativní motivy regionu a samozřejmě v každém detailu těží z místa, na kterém má být stavba postavena. Právě jeho rukopis naleznete ve vile The Longhouse Jimbaran.

Výhled a dokonalý klid pro jakoukoli tvorbu, zdroj: Ivanka Lapar
Vila The Longhouse Jimbaran
Majiteli vily, která stojí na úzkém a strmém pozemku, jsou manželé ze zámoří. Inspirováni vlastními cestami po Indonésii a naplnění láskou k exotickému ostrovu Bali vytvořili místo, které je tak pohostinné, jako je samotný ostrov.

Filozofie vily The Longhouse je autenticky balijská, podle víry Tri Hita Karana – tradičního způsobu života na ostrově. Doslova to znamená vytvořit a dodržovat „tři příčiny blahobytu“ – harmonie mezi lidmi, v harmonii s přírodou a s Bohem.

Stavba Vily The Longhouse byla opravdu tvrdým oříškem. Na první pohled nepříliš atraktivní pozemek měl však jeden obrovský benefit, a tím byl téměř panoramatický výhled na krajinu a most spojující přes moře hlavní město Denpasar s poloostrovem Jimbaran.

Navštívila jsem hotel v období dešťů, ale pocit stísněnosti či nedostatek kontaktu s okolím zde díky jeho poloze a otevřenému kontaktu s přírodou ani v mokré sezóně nehrozil.

Jídelna s výhledem na světla hlavního města Denpasar, zdroj: Ivanka Lapar
Architektura podle architekta Popo Danesa
Základním principem práce ateliéru architekta Popo Danese je nepochybně jeho velký talent vnést do architektury přirozené spojení života rodiny s tradicemi ostrova. Budovy jsou navrženy tak, aby měly správnou dispozici, byly v kontaktu s přírodou a chránily dědictví a kulturu ostrova. Aby mohl duch člověka prostřednictvím architektury i samotného místa růst, létat a chrlit jeden kreativní nápad za druhým.

Apartmány, které si vychutnáte
Ve vile je pouze šest tradičních ložnicových apartmánů, s úchvatným výhledem na koruny rozkvetlých stromů Frangipani a vzdálené kopce s exotickou vegetací. Každá suita je pojmenována po jednom z množství indonéských ostrovů a sbírkou tradičního indonéského umění vzdává poctu tomuto místu.

Hosté mají možnost rezervovat si jednotlivé pokoje nebo celou vilu.

V jídelně, kde doslova kraluje nadrozměrný stůl z exotického dřeva, si kromě skvělého jídla z lokálních surovin vychutnáte také překrásný výhled na světélkující hlavní město Denpasar.

Od personálu, kteří si majitelé opravdu hýčkají, se o jejich milovaném ostrově dozvíte mnohem víc.

Zanzibar
Stejně příjemný personál ak tomu autentický pocit koloniální éry nabízí hotel Park Hyatt Zanzibar. Nachází se na místní pláži v historické, Unescom chráněné čtvrti – Stone Town.

Za posledních dvě stě let se v tomto městě moc nezměnilo. Jedinečná směs arabských a afrických kulturních vlivů pochází z 19. století, kdy byl Zanzibar nejdůležitějším centrem obchodu s kořením podél východního pobřeží Afriky.

I dnes jsou ulice Stone Townu úzké, místy špinavé, ale každopádně si vás podmaní vůně a barvy exotického pepře, lokálních parfémů a samozřejmě produktů místních řemeslníků.

Discover

Sponsor

Latest

Lopuch jako léčivka: Vydejte se s námi na cestu poznávání jeho léčivých účinků

V zahradách ho mít nechceme, protože je obecně považován za odolný a nepříjemný plevel. Jakýkoli pokus o vykynožení ihned sabotuje.

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D,...

Abeceda bohaté úrody: 101 ověřených rad nejen pro začátečníky

Cílem pěstování na zahrádce je bohatá úroda. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější rady a tipy, které můžete uplatnit zejména v aktuální,...

Bylinkový sirup zastudena aneb šetříme vitaminy a svůj čas

Rychlý způsob, jak si můžeme vyrobit sirup za studena a hlavně přitom uchovat všechny minerály a vitaminy z bylin.