8 tipů, jak šetřit vodou

Vody při péči o zahradu spotřebujeme opravdu hodně, a jelikož srážek je výrazně méně než v minulosti, vyplatí se jí šetřit.

Zalévání zahrady zahradní hadicí

Zalévání je kromě odplevelování a sečení trávníku tou nejčastější činností při údržbě zahrady. Právě při zálivce děláme celou řadu chyb, které vedou ke znehodnocení půdy, ať už k nadměrnému úbytku nebo znečištění podzemních vod. Každý z nás může snížit spotřebu vody, stačí k tomu několik úprav v zahradě a změna vlastního přístupu.

  1. Správný čas
    Zálivka prováděná během horkého poledne je pro rostliny téměř zbytečná. Nejenže rostliny v této době nejsou schopny vodu efektivně využít, ale voda se navíc nezadrží dlouho ani v půdě, protože se rychle vypaří. Pokud to jen trochu jde, zaléváme po 18. hodině nebo naopak mezi šestou a osmou hodinou ráno. Teplota vzduchu i půdy je v této době nižší. Rostliny budou mít mnohem delší dobu na její absorpci kořeny.
  2. Správné množství zálivky
    Zalévat bychom měli spíše méně často, ale zato vydatněji, aby voda vsákla i do hlubších vrstev půdy. Častá a málo vydatná zálivka zvyšuje riziko napadení pěstovaných rostlin houbovými chorobami. Při zálivce zahradní hadicí se správné množství vody odhaduje obtížně, efektivnější je automatický závlahový systém. Vodou nemusíme pokropit celý záhon, stačí zalévat jen do přímé blízkosti rostliny. Tím se omezí i vzcházení plevelů.

Zalévání okurek

  1. Mulčování záhonů
    Z odhalené půdy se voda lehce odpařuje, proto je vhodné záhony mulčovat. Aby mulč fungoval tak, jak má, musí mít dostatečně silnou vrstvu. Vrstva kůry, slámy nebo štěpky by měla dosahovat deset centimetrů, štěrkem, makadamem či kamennou drtí stačí mulčovat v poloviční vrstvě. Když výsadby nebudeme mulčovat, povrch půdy čas od času zkypříme motyčkou nebo zahradním drápkem. I když by se mohlo zdát, že narušení povrchu povede ke zvýšení výparu vody, opak je pravdou. Navíc tak zabráníme vzniku pro vodu a vzduch nepropustné slité tenké vrstvy, po které by déšť nebo zálivka jen stekly.
  2. Zadržování dešťové vody v půdě
    Keře či stromy vodu jen nespotřebovávají, díky nim může dokonce i efektivně vsakovat do půdy. Hlavně na svažitém pozemku mají výsadby v podobě remízek velký efekt. V posledních letech se často zmiňuje i takzvaná dešťová zahrada. K jejímu vytvoření stačí prohlubeň v půdě, která se vysype štěrkem a vysadí rostlinami snášejícími kolísání vody. Do této prohlubně pak svedeme okapové žlaby. Při vydatném dešti zde sice vznikne dočasné jezírko, ale voda brzy vsákne do podloží, čímž se značně podpoří vodní koloběh v půdě.

Dešťová zahrada

  1. Zachycení dešťové vody do nádrží
    Dešťová voda je nejlepší vodou pro všechny rostliny. Důvodem je, že má přirozené složení, není tvrdá jako voda z hlubin země a neobsahuje chlór jako voda z vodovodu, na který jsou některé druhy citlivé. Zadržujeme ji ve velkém množství hlavně do podzemních nádrží. Před zálivkou ji přečerpáme do nadzemní nádrže, kde se ohřeje. Na zálivku zahrady o velikosti 2 000 m2 je vhodné pořídit nádrž o objemu přibližně 8 až 10 m3.
  2. Pomůže automatika
    Automatický závlahový systém oceníme nejen během dovolené, ale prakticky pořád. Zalévá totiž za nás. Jedná se o systém ovládaný jednotkou, která spolupracuje s dešťovým senzorem. Ten zase vyhodnocuje aktuální stav počasí. Podle toho je závlahový systém schopen nastavit závlahový cyklus. V zeleninové zahradě, stejně jako v okrasných výsadbách oceníme kapkovou závlahu, trávník přelije systém výsuvných postřikovačů. Správně navržený systém ušetří 50 až 75 % vody v porovnání se zálivkou zahradní hadicí.

Discover

Sponsor

Latest

Jak udržet fazole v dobré kondici? Zakročte včas! Nejčastěji nás zaskočí tyto problémy

Stejně jako všechny plodiny, i fazole se někdy potýká s chorobami a škůdci. Nejlepší prevencí je použití kvalitního osiva ošetřeného proti houbovým...

Abeceda bohaté úrody: 101 ověřených rad nejen pro začátečníky

Cílem pěstování na zahrádce je bohatá úroda. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější rady a tipy, které můžete uplatnit zejména v aktuální,...

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat...