Jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte

Dětský pokoj je pro dítě velmi důležitým místem, kde se učí, odpočívá, vyrůstá a hraje. Proto je podstatné vybrat správnou místnost, která bude dětským pokojem a také ji zařídit tak, aby dítě využilo potenciál místnosti na maximum a vyvíjelo se tím správným způsobem. Toto jsou tipy, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Výběr té správné místnosti
Před zařizováním dětského pokoje je důležité vybrat vhodnou místnost, která bude dítěti sloužit jako dětský pokoj. Nikdy nevybírejte tu nejmenší místnost v domácnosti, neboť dítě bude časem růst a potřebovat více místa. Přestože toho zpočátku nepotřebuje mnoho, do budoucna je třeba myslet na to, aby pokoj obsahoval vše, co dítě ke svému životu potřebuje k tomu, aby se učilo, hrálo a mělo pohodlí na spánek. Proto je doporučeno rozdělit místnost na tři základní zóny. Také je dobré dítěti vybrat místnost s dostatkem přirozeného světla.


Výběr toho správného osvětlení, navodí tu správnou atmosféru a doladí design každého pokoje. Vsaďte například na osvědčená závěsná svítidla.


Zóny v dětském pokoji
Každý dětský pokoj by měl být rozdělen na tři základní zóny, a to bez rozdílu na věk dítěte. Především máme na mysli zónu hrací, pracovní a odpočinkovou. Vzhledem k věku dítěte se zóny obměňují jen příslušenstvím či nábytkem. Vlastnit dětský pokoj je pro dítě z hlediska vývoje velmi důležité, neboť tak se mnohému učí, překonává různé strachy, buduje si sebedůvěru, stává se samostatným a vytváří si své vlastní soukromí. Nicméně, věk, kdy by mělo mít dítě svůj vlastní pokoj, není konkrétně daný, jelikož každé dítě je jiné. přesto máme pro vás několik inspirací, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Dětský pokoj pro nejmenší děti
Přestože novorozeně a kojenci si ještě nevyžadují vlastnit vlastní pokoj, je vhodné mít prostor, který bude patřit pouze jim. Na internetu najdete spoustu inspirací pro dětské pokoje i pro ty nejmenší. Doporučuje se však používat světlé a uklidňující barvy zejména na stěny, které dítě nebudou rušit. Nejdůležitější v takovém dětském pokoji je mít kvalitní a bezpečnou postýlku, dětskou kolébku, prostor pro uložení oblečení a přebalovací koutek.

V takovém dětském pokoji určitě nesmí chybět ani barvy, avšak spíše jako součást doplňků. Mnohé výzkumy poukazují na to, že malé děti obecně vnímají zejména červenou, oranžovou, žlutou či růžovou barvu. Nicméně, každá jedna barva ovlivňuje také emoce dítěte. Nezapomínejte ani na hračky, které děti vnímají a zejména na bezpečnost dítěte, proto spíše využijte nábytek s oblými hranami. Nábytek by měl být pevně upevněn. Také se vyhýbejte nábytku se sklem.

Dětský pokoj pro děti do 3 let
Zařizování dětského pokoje pro batole je o něco více zajímavější a důležitější. Děti v tomto věku začínají objevovat a učit se. Proto je důležité jim zařídit dětský pokoj právě do 3 zón, které jsme výše zmínili. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Jelikož dítě v tomto období již přestává spát v postýlce, je třeba mu vybrat opět kvalitní postel s kvalitní matrací, která zajistí dítěti zdravý vývin.

I přesto, že je dítě malé, vyjměte klidně větší postel o rozměrech 90×200 cm, avšak zajistěte ji ochranným zábradlím. Výhodou velké postele je to, že ji umíte použít iv budoucnosti, kdy dítě vyroste. V tomto věku je důležité zaměřit se zejména na hrací zónu.

Vybavení dětského pokoje pro batole
Dětský pokoj pro děti do 3 let by měl být vybaven také malým stolkem, židlí pro děti a hračkami či pomůckami, při kterých se dítě bude učit pozornosti, soustředění, kreativitě, ale také samostatnosti. Je třeba naučit dítě i uklízet, proto vždy vyberte dítěti jen pár hraček, které má v tomto období nejraději a časem je obměňujte. Doporučujeme použít kombinaci nižších a vyšších skříní, přičemž ty nižší budou využívat samotné děti a vyšší rodiče, a to k uskladnění ať už oblečení, nebo jiných potřebných věcí.

Discover

Sponsor

Latest

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní...

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už...

Jak ochránit rododendrony a azalky před nosánkem? Toto pomůže i proti larvám chroustů

Jak nejlépe ochráním rododendrony a azalky před nosánkem? Pěstuji tyto rostliny a obávám se, aby mi nosánek nezamořil celou zahradu. Chemie prý...

Matrace 160×200 je dokonale pohodlná

Matrace 160x200 je naprosto dokonale pohodlná a sama se divím, proč jsem se ke změně stávající matrace odhodlala až nyní. Je až...

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek...