Jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte

Dětský pokoj je pro dítě velmi důležitým místem, kde se učí, odpočívá, vyrůstá a hraje. Proto je podstatné vybrat správnou místnost, která bude dětským pokojem a také ji zařídit tak, aby dítě využilo potenciál místnosti na maximum a vyvíjelo se tím správným způsobem. Toto jsou tipy, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Výběr té správné místnosti
Před zařizováním dětského pokoje je důležité vybrat vhodnou místnost, která bude dítěti sloužit jako dětský pokoj. Nikdy nevybírejte tu nejmenší místnost v domácnosti, neboť dítě bude časem růst a potřebovat více místa. Přestože toho zpočátku nepotřebuje mnoho, do budoucna je třeba myslet na to, aby pokoj obsahoval vše, co dítě ke svému životu potřebuje k tomu, aby se učilo, hrálo a mělo pohodlí na spánek. Proto je doporučeno rozdělit místnost na tři základní zóny. Také je dobré dítěti vybrat místnost s dostatkem přirozeného světla.


Výběr toho správného osvětlení, navodí tu správnou atmosféru a doladí design každého pokoje. Vsaďte například na osvědčená závěsná svítidla.


Zóny v dětském pokoji
Každý dětský pokoj by měl být rozdělen na tři základní zóny, a to bez rozdílu na věk dítěte. Především máme na mysli zónu hrací, pracovní a odpočinkovou. Vzhledem k věku dítěte se zóny obměňují jen příslušenstvím či nábytkem. Vlastnit dětský pokoj je pro dítě z hlediska vývoje velmi důležité, neboť tak se mnohému učí, překonává různé strachy, buduje si sebedůvěru, stává se samostatným a vytváří si své vlastní soukromí. Nicméně, věk, kdy by mělo mít dítě svůj vlastní pokoj, není konkrétně daný, jelikož každé dítě je jiné. přesto máme pro vás několik inspirací, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Dětský pokoj pro nejmenší děti
Přestože novorozeně a kojenci si ještě nevyžadují vlastnit vlastní pokoj, je vhodné mít prostor, který bude patřit pouze jim. Na internetu najdete spoustu inspirací pro dětské pokoje i pro ty nejmenší. Doporučuje se však používat světlé a uklidňující barvy zejména na stěny, které dítě nebudou rušit. Nejdůležitější v takovém dětském pokoji je mít kvalitní a bezpečnou postýlku, dětskou kolébku, prostor pro uložení oblečení a přebalovací koutek.

V takovém dětském pokoji určitě nesmí chybět ani barvy, avšak spíše jako součást doplňků. Mnohé výzkumy poukazují na to, že malé děti obecně vnímají zejména červenou, oranžovou, žlutou či růžovou barvu. Nicméně, každá jedna barva ovlivňuje také emoce dítěte. Nezapomínejte ani na hračky, které děti vnímají a zejména na bezpečnost dítěte, proto spíše využijte nábytek s oblými hranami. Nábytek by měl být pevně upevněn. Také se vyhýbejte nábytku se sklem.

Dětský pokoj pro děti do 3 let
Zařizování dětského pokoje pro batole je o něco více zajímavější a důležitější. Děti v tomto věku začínají objevovat a učit se. Proto je důležité jim zařídit dětský pokoj právě do 3 zón, které jsme výše zmínili. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Jelikož dítě v tomto období již přestává spát v postýlce, je třeba mu vybrat opět kvalitní postel s kvalitní matrací, která zajistí dítěti zdravý vývin.

I přesto, že je dítě malé, vyjměte klidně větší postel o rozměrech 90×200 cm, avšak zajistěte ji ochranným zábradlím. Výhodou velké postele je to, že ji umíte použít iv budoucnosti, kdy dítě vyroste. V tomto věku je důležité zaměřit se zejména na hrací zónu.

Vybavení dětského pokoje pro batole
Dětský pokoj pro děti do 3 let by měl být vybaven také malým stolkem, židlí pro děti a hračkami či pomůckami, při kterých se dítě bude učit pozornosti, soustředění, kreativitě, ale také samostatnosti. Je třeba naučit dítě i uklízet, proto vždy vyberte dítěti jen pár hraček, které má v tomto období nejraději a časem je obměňujte. Doporučujeme použít kombinaci nižších a vyšších skříní, přičemž ty nižší budou využívat samotné děti a vyšší rodiče, a to k uskladnění ať už oblečení, nebo jiných potřebných věcí.

Discover

Sponsor

Latest

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Abeceda bohaté úrody: 101 ověřených rad nejen pro začátečníky

Cílem pěstování na zahrádce je bohatá úroda. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější rady a tipy, které můžete uplatnit zejména v aktuální,...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D,...

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu...