Jaké benefity přináší inteligentní bydlení? Je výhodnější, než si možná myslíte

Inteligentní bydlení nebo inteligentní domácnost je tématem, které se v dnešní době stává stále populárnější. Přitom nemusí být spojeno jen s domem. Dokáže skvěle fungovat iv případě bytů. V čem vlastně smart domácnost spočívá a jaké reálné benefity přináší? Měli byste nad ní uvažovat i vy?

Jak funguje inteligentní bydlení?
Systém inteligentní domácnosti se skládá ze 3 hlavních součástí.

Řídící jednotka
Základem smart domácnosti je mozek – centrální počítač, který přijímá data ze senzorů, zpracovává je a vysílá pokyny akčním členům. Na trhu dnes existuje velké množství řídících jednotek inteligentního bydlení. Mnozí výrobci je vyvíjejí na míru, avšak existují i ​​levnější univerzální možnosti. Například zařízení Amazon Alexa nebo Google Home.

Senzory
Další podstatnou součástí inteligentní domácnosti jsou senzory. Například teploměry, snímače sledující světelné podmínky, vlhkost, případně dokonce přítomnost chemikálií ve vzduchu. Velmi často se používají také senzory, které vyhodnocují, zda jsou otevřeny dveře nebo okna.

Akční členy
A v neposlední řadě, aby smart domácnost fungovala, nezbytností jsou akční členy. Například zásuvky, které umožňují zapínat a vypínat tok elektrického proudu. Nebo motory zajišťující pohyb žaluzií. Případně svítidla, trysky pro postřikování trávníku, elektronický zámek dveří a mnohá další zařízení.

Instalace systému inteligentní domácnosti
Senzory a akční členy mohou s řídící jednotkou komunikovat buď bezdrátově, nebo prostřednictvím kabelu. Jednoduchou inteligentní domácnost si umíte zřídit i bez toho, abyste prováděli jakékoli stavební zásahy.

Nicméně, pokud chcete skutečně pocítit všechny benefity smart bydlení, obvykle je třeba přizpůsobit elektroinstalaci. Jednotlivé součásti tak budou schopny efektivně komunikovat a harmonicky fungovat. Na montáž systému inteligentní domácnosti je proto dobré myslet ještě před výstavbou nebo velkou rekonstrukcí nemovitosti.

Co všechno dokáže chytré bydlení?
Inteligentní domácnost není jen nějakým módním výstřelkem a způsobem, jak se ukázat před kamarády. Dokáže vám v mnoha oblastech významně usnadnit život a ušetřit nejedno euro. Jak konkrétně?

Rozumné řízení topení
Systém inteligentní domácnosti obvykle pečuje o celý tepelný management domácnosti. Na základě senzorů neustále vyhodnocuje teploty v jednotlivých místnostech. Nastavit si můžete časovače, které aktivují topení jen v dobách, kdy se v daných pokojích reálně pohybujete. Na základě snímačů v oknech dokáže řídící jednotka omezit výkon topení, když je otevřeno okno.

Samozřejmostí je možnost ovládání na dálku. Když jedete na celý den pryč, topení necháte vypnuté a aktivujete si jej až tehdy, když se budete blížit domů. Díky takovému inteligentnímu řízení umíte ročně ušetřit i několik stovek eur na energiích.

Klimatizace
I v tomto případě si můžete nastavovat různé časovače a řídit klimatizaci na dálku. Některé moderní systémy inteligentní domácnosti dokonce využívají i aktivní stínění. Pokud senzory rozeznají, že se místnost přehřívá v důsledku přímého slunečního záření, řídící jednotka zajistí zastínění prostoru pomocí žaluzií nebo rolet. Dokáže tak ušetřit energii potřebnou k pohonu klimatizace.

TIP: Nemáte ještě svoji klimatizaci? Připravili jsme pro vás pár tipů, jak vybrat tu správnou klimatizaci.

Bezpečnost na prvním místě
Senzory snímající vlhkost dokážou odhalit únik vody. Inteligentní domácnost může být nastavena tak, aby v takových případech automaticky zablokovala vodovodní přípojku. Snímače vyhodnocující obsah chemikálií ve vzduchu umí odhalit přítomnost kouře, případně jiných škodlivých látek. V případě nebezpečí vás upozorní, respektive, řídící jednotka provede příslušná opatření.

Pokročilé systémy inteligentní domácnosti jsou napojeny na kamery a alarm. Dokáží vás upozornit na jakékoli potenciální narušení bezpečnosti. Zámek vchodových dveří může být také ovládán řídící jednotkou. Odemykat nebo zamykat se tak dá i na dálku. Nebo umíte využívat moderní odemykání tváří či otiskem prstu.

Péče o zahradu
Není žádnou výjimkou, že inteligentní bydlení spolupracuje se systémem na zalévání trávníku. Řídící jednotka může být nastavena tak, aby za určitých podmínek aktivovala nebo deaktivovala zalévání trávníku. Už si tak nikdy nebudete muset shánět lidi, kteří se postarají o vaši zahradu v době, kdy jste na dovolené.

Hlasové příkazy
V inteligentní domácnosti můžete mnohé věci ovládat hlasem. Jednoduchým příkazem umíte zapnout světlo v kterékoli místnosti, pustit si oblíbenou hudbu, nechat si zatáhnout žaluzie nebo uvařit kávu. Řídící jednotka dokáže prostřednictvím upravené elektroinstalace ovládat prakticky jakýkoli elektronický spotřebič.

Discover

Sponsor

Latest

Lenochod

Lenochod je zajímavé zvíře, které leze po stromech a spí na nich. Proto se mu říká lenochod. Žije ve Střední Americe a...

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se...

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde...

8 tipů, jak šetřit vodou

Vody při péči o zahradu spotřebujeme opravdu hodně, a jelikož srážek je výrazně méně než v minulosti, vyplatí se jí šetřit.