Pronájem bytu: Vše, co potřebujete vědět

Chtěli byste investovat finance do něčeho rozumného, ​​ale nevíte do čeho? V tom případě jste tady správně. Skvělým řešením je totiž pronájem bytu, který vám vytvoří měsíční pasivní příjem.

Pokud vlastníte byt, který jste zdědili a už teď víte, že jej nebudete využívat, nemusíte jej hned prodat. I přesto, že ceny dnešních bytů jsou skutečně vysoké, měli byste popřemýšlet nad tím, že jej jednoduše dáte do pronájmu. Výhodou je zejména to, že v konečném důsledku vám vydělá mnohem více peněz, než kdybyste jej ihned prodali.

Administrativní povinnosti
Pravděpodobně vám je jasné, že pronajímat byt není jen tak. Budete muset splnit několik administrativních záležitostí, kterých se však rozhodně nemusíte bát. V první řadě byste se měli zaregistrovat u daňového úřadu, a to nejpozději jeden měsíc poté, co jste dali byt do pronájmu.

Žádost o registraci – Je třeba ji předložit u daňového úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Vzor žádosti můžete najít také na tomto odkazu. Po vyplnění a uplynutí 30. dnů obdržíte osvědčení o registraci a také získáte vlastní daňové identifikační číslo.

Je potřebná živnost?
V případě, že si chcete vydělávat příjmy z nemovitostí, živnost rozhodně potřebovat nebudete. Postačí, pokud jste fyzická osoba a tím pádem nepodnikatelský subjekt. Vaší povinností v takové situaci není platit odvody ani sociální pojišťovnu. Nezapomínejte však na zmíněnou registraci na daňovém. V opačném případě by vám mohla hrozit pokuta až do nepříjemných 20 tisíc eur.

Inventář nájemní smlouvy
Při dohodně se svým nájemcem byste si měli projít celou nájemní smlouvu. Je to velmi důležité, jelikož jde o zahrnutí všech výdajů, které má nájemce povinnost uhradit. Do výdajů můžete zahrnout například i příslušenství, které pronajímáte spolu s bytem. Jedná se zejména o ledničku, televizi nebo pračku.

Chcete-li, aby nebyly výdaje za energie až příliš vysoké, můžete vyzkoušet podlahové topení, které dokáže ušetřit spoustu financí. To, v jakém stavu přenecháte byt k pronájmu je jen na vás, ale doporučujeme vám, abyste si dali záležet. Právě od vzhledu pronajímaného bytu se totiž odvíjí také celková výše nájmu.

Co musí obsahovat nájemní smlouva? Obecně platí, že nájemní smlouva by měla obsahovat předmět nájmu, rozsah jeho používání, výši nájemného, ​​výši výdajů, které musí být ve smlouvě zmíněny, a také označení jednotlivých smluvních stran.

Kdy podat daňové přiznání?
Je vůbec třeba se zabývat daňovým přiznáním? Inu, vše záleží na výši nájmu. Pokud je nájem vyšší než 500 €, vaší povinností je podat daňové přiznání. To se provádí jednou za rok, přičemž je třeba dodržet lhůtu podání.

Co všechno můžete zahrnout do výdajů?

teplo a topení
elektřinu a plyn
pitnou a užitkovou vodu
odvoz smetí
internet
úklid společných prostor
čištění žump
použití výtahu a osvětlení

Co když máte živnost?
V případě, že jste podnikatel nebo si chcete v brzké době založit živnost, musíte počítat s tím, že budete platit odvody. Avšak má to i své výhody, jako například to, že budete mít vyšší nárok na uplatnění svých výdajů. To se týká nezdanitelné části poplatníka, popřípadě paušálních výdajů.

Promyslete si období pronájmu
Chcete-li dát svůj byt do pronájmu, dobře si promyslete, na jak dlouho. Pokud jen během léta, popřípadě na pár měsíců, měl by o tom nájemce vědět. Celkovou dobu pronájmu byste měli uvést také v nájemní smlouvě. Mimo jiné, rozhodne-li se nájemce z vašeho bytu odejít, měl by vám to dát vědět nejméně 1 – 3 měsíce před odjezdem. Všechno však záleží na vaší vzájemné dohodě.

Discover

Sponsor

Latest

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu,...

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde...

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou...

Jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte

Dětský pokoj je pro dítě velmi důležitým místem, kde se učí, odpočívá, vyrůstá a hraje. Proto je podstatné vybrat správnou místnost, která...