Pronájem bytu: Vše, co potřebujete vědět

Chtěli byste investovat finance do něčeho rozumného, ​​ale nevíte do čeho? V tom případě jste tady správně. Skvělým řešením je totiž pronájem bytu, který vám vytvoří měsíční pasivní příjem.

Pokud vlastníte byt, který jste zdědili a už teď víte, že jej nebudete využívat, nemusíte jej hned prodat. I přesto, že ceny dnešních bytů jsou skutečně vysoké, měli byste popřemýšlet nad tím, že jej jednoduše dáte do pronájmu. Výhodou je zejména to, že v konečném důsledku vám vydělá mnohem více peněz, než kdybyste jej ihned prodali.

Administrativní povinnosti
Pravděpodobně vám je jasné, že pronajímat byt není jen tak. Budete muset splnit několik administrativních záležitostí, kterých se však rozhodně nemusíte bát. V první řadě byste se měli zaregistrovat u daňového úřadu, a to nejpozději jeden měsíc poté, co jste dali byt do pronájmu.

Žádost o registraci – Je třeba ji předložit u daňového úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Vzor žádosti můžete najít také na tomto odkazu. Po vyplnění a uplynutí 30. dnů obdržíte osvědčení o registraci a také získáte vlastní daňové identifikační číslo.

Je potřebná živnost?
V případě, že si chcete vydělávat příjmy z nemovitostí, živnost rozhodně potřebovat nebudete. Postačí, pokud jste fyzická osoba a tím pádem nepodnikatelský subjekt. Vaší povinností v takové situaci není platit odvody ani sociální pojišťovnu. Nezapomínejte však na zmíněnou registraci na daňovém. V opačném případě by vám mohla hrozit pokuta až do nepříjemných 20 tisíc eur.

Inventář nájemní smlouvy
Při dohodně se svým nájemcem byste si měli projít celou nájemní smlouvu. Je to velmi důležité, jelikož jde o zahrnutí všech výdajů, které má nájemce povinnost uhradit. Do výdajů můžete zahrnout například i příslušenství, které pronajímáte spolu s bytem. Jedná se zejména o ledničku, televizi nebo pračku.

Chcete-li, aby nebyly výdaje za energie až příliš vysoké, můžete vyzkoušet podlahové topení, které dokáže ušetřit spoustu financí. To, v jakém stavu přenecháte byt k pronájmu je jen na vás, ale doporučujeme vám, abyste si dali záležet. Právě od vzhledu pronajímaného bytu se totiž odvíjí také celková výše nájmu.

Co musí obsahovat nájemní smlouva? Obecně platí, že nájemní smlouva by měla obsahovat předmět nájmu, rozsah jeho používání, výši nájemného, ​​výši výdajů, které musí být ve smlouvě zmíněny, a také označení jednotlivých smluvních stran.

Kdy podat daňové přiznání?
Je vůbec třeba se zabývat daňovým přiznáním? Inu, vše záleží na výši nájmu. Pokud je nájem vyšší než 500 €, vaší povinností je podat daňové přiznání. To se provádí jednou za rok, přičemž je třeba dodržet lhůtu podání.

Co všechno můžete zahrnout do výdajů?

teplo a topení
elektřinu a plyn
pitnou a užitkovou vodu
odvoz smetí
internet
úklid společných prostor
čištění žump
použití výtahu a osvětlení

Co když máte živnost?
V případě, že jste podnikatel nebo si chcete v brzké době založit živnost, musíte počítat s tím, že budete platit odvody. Avšak má to i své výhody, jako například to, že budete mít vyšší nárok na uplatnění svých výdajů. To se týká nezdanitelné části poplatníka, popřípadě paušálních výdajů.

Promyslete si období pronájmu
Chcete-li dát svůj byt do pronájmu, dobře si promyslete, na jak dlouho. Pokud jen během léta, popřípadě na pár měsíců, měl by o tom nájemce vědět. Celkovou dobu pronájmu byste měli uvést také v nájemní smlouvě. Mimo jiné, rozhodne-li se nájemce z vašeho bytu odejít, měl by vám to dát vědět nejméně 1 – 3 měsíce před odjezdem. Všechno však záleží na vaší vzájemné dohodě.

Discover

Sponsor

Latest

Jak vybrat robotický vysavač do domácnosti

Chtěli byste v domácnosti moderní zařízení, které by vám ušetřilo spoustu času a energie? V tom případě jste tady správně! Máme pro...

Jak na bezpečné bydlení pro alergiky

Zařizování bydlení je pro mnoho lidí jednou z nejkrásnějších částí stahování či přizpůsobování příbytku pro vlastní potřeby. Určitou skupinu lidí ovšem kromě...

Filosofické zkoumání prismatem 20. století

Filosofie je oborem, který má jednoznačně co říci i v současné době. Přibližně od poloviny 20. století je většina známých filosofů spojena...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem...

Nůžky neodkládáme ani nyní: 10 druhů řezu v červnu

Z hlediska řezu je červen klíčový měsíc, ve kterém umíme rozhodnout například o prodloužení období kvetení našich rostlin či udržení jejich atraktivního...