Lopuch jako léčivka: Vydejte se s námi na cestu poznávání jeho léčivých účinků

V zahradách ho mít nechceme, protože je obecně považován za odolný a nepříjemný plevel. Jakýkoli pokus o vykynožení ihned sabotuje.

Lopuch

Lopuch je rostlina vyskytující se na okrajích cest, plotů, neobdělávaných půdách, rumoviskách, smetištích. Navzdory nelichotivé pověsti však lopuch patří mezi léčivé rostliny.

Lopuch jak ho (ne)známe
Lopuch větší, Arctium lappa, je dvouletá bylina s rozvětveným stonkem, která může dosáhnout výšky až 150 cm. Hlavičky květin jsou kulaté a pichlavé, s růžovými nebo fialovými květy. Kvete od července do září, přičemž sklizeň probíhá brzy na jaře nebo na podzim.

Období sklizně souvisí s tím, jakou část rostliny sbíráme. Lopuch patří do čeledi astrovité a kromě lopuchu většího je léčivým druhem i lopuch menší (Arctium minus) a lopuch plstnatý (Arctium tomentosum). Všechny tři druhy patří mezi nejstarší léčivé rostliny rozšířené nejen v Evropě, ale také v Asii, Africe a v Americe.

Lopuch s květinami – bodláky
Foto: Shutterstock
Léčivé účinky lopuchu
Lopuch je bohatý na kyselinu listovou, inulin, vitamíny A, C, K, vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, zinek, selen. Má silné antibakteriální, protizánětlivé a protiplísňové účinky. Čistí krev, má močopudné účinky, snižuje hladinu cukru v krvi, pozitivně působí na játra, žlučník a močové cesty. Předchází tvorbě žlučových a močových kamenů.

Známá léčitelka ze středověku, Hildegarda z Bingenu, předepisovala lidem lopuch za účelem léčení rakovinných nádorů. V Japonsku se lopuch s oblibou pěstuje jako kulturní léčivá bylina. V Evropě má lopuch dlouhou historii při vnějším i vnitřním léčení. I dnes se v lidovém léčitelství považuje za významný přírodní lék se širokým spektrem zdravotních benefitů.

V minulosti se čerstvými, mírně podrcenými listy lopuchu obalovala bolavá kolena. Jako obklad si můžete připravit kašovitou směs z čerstvých, ale také sušených listů lopuchu a přikládat na postižené místo.

Lopuch blahodárně působí na pokožku
Lopuch se odpradávna využívá k léčbě kožních onemocnění. Účinný je při ekzémech, psoriáze, špatně hojících se ranách a akné. Pomůže při zanícených vyrážkách a vředech, jakož i při svědící kopřivce.

Lopuch obsahuje látky, které mají pozitivní vliv i na vlasy, zmírňuje jejich vypadávání, podporuje růst nových vlasů a je ideální také na mastné vlasy a lupy. Nedoporučuje se používat na světlé a odbarvené vlasy.

Velké listy lopuchu – srovnání s dlaní
Foto: Shutterstock
Obklad na kožní dermatitidy, akné i psoriázu
Lopuch má antibakteriální účinky. Je proto vhodný také jako jakási pleťová voda na postižená místa. Doporučené dávkování je jedna polévková lžíce sušené byliny na 2 dcl vroucí vody. Můžete použít sušený kořen nebo podrcené listy lopuchu.

Příprava je jednoduchá. Sušený lopuch zalijte vroucí vodou a nechte přikryté louhovat 1-2 hodiny. Odvarem si potírejte přímo postižená místa na kůži. Takový odvar můžete použít i jako obklad na místa postižená revmatem, bolavá kolena a klouby. V tom případě si odvar před použitím přihřejte a teplý obklad přikládejte na bolavá místa.

Lopuchový odvar pro zdravé vlasy
Do hrnce vložíme 3 lžíce sušeného drceného lopuchu a zalijeme jej litrem vody. Přivedeme ho k varu a 15 minut povaříme. Scezeným vlažným odvarem si oplachujeme vlasy po umytí šamponem. Odvar má příznivý vliv na růst vlasů, lupy a rychle mastící se pokožku hlavy.

Kořen lopuchu skrývá silné léčivé účinky
Můžeme říci, že léčiva je celá rostlina, ale nejpoužívanější je kořen lopuchu. Kořeny jsou zemité, škrobové a poněkud hořké. Listy mají mírně nahořklou chuť. Kořeny lopuchu můžete připravit smažené, pečené, do polévek. Z kořenů si můžete připravit také velmi účinnou tinkturu.

Kořen lopuchu

Jak zpracovat kořen lopuchu?
Sbíráme kořeny jednoletých rostlin. Dvouleté kořeny nepoužíváme, protože zvyknou být dřevnaté a duté. Kořeny mohou být dlouhé až 30 cm. Vykopáváme je jemně, důkladně je omyjeme, nařežeme je na velikost cca 1,5 cm a sušíme při teplotě do 40-50 stupňů. Zdravý kořen je na povrchu tmavý a uvnitř bělavý. Je hořký a nevoní.

Kořen můžeme sušit, připravit si z něj tinkturu či lopuchový olej. Ze sušeného kořene lopuchu připravujeme čaj nebo odvar. Výborně se kombinuje také s jinými bylinkami. Vyzkoušet můžete například pampelišku, hořec, vitex jehněčí či šťáv.

Čaj z kořene lopuchu
Dvě čajové lžičky sušeného kořene zalijte 1/2 litrem vody, chvilku povařte a přeceďte. Alternativou je kořen lopuchu namočit, nechat louhovat přes noc, ráno přihřát a vypít. Čaj má močopudný účinek, podporuje pocení a látkovou výměnu.

Lopuch využijeme i při:
podpoře imunity
žaludečních vředech
gastritidě
reume
psoriáze
detoxu a očistě těla
kašli a zahlenění
mokvavých a hnisavých ranách
dezinfekci

Sponsor

euro

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou nemocí včetně...

10 netradičních ubytování, které vám vyrazí dech

Plánujete si dovolenou či prodloužený oddechový víkend na Slovensku a chtěli byste vyzkoušet něco netradičního? Vyberte si ubytování, které vypadá jako vystřižené ze sci-fi...

Jak vyřídit stavební povolení v roce 2022?

Plánujete v roce 2022 stavět nebo rekonstruovat svoji nemovitost? Před tímto procesem vás čeká ještě mnoho vybavovaček a doručení důležitých dokumentů na speciální úřady....

Dostupný smartphone s prvky vlajkové lodě. Vivo představuje nové V40 SE

Cenově dostupný smartphone nemusí trápit kompromisy. Společnost vivo na český trh přinese nový model z rodiny V, favoritů střední třídy. Nové vivo V40 SE přináší...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...