Jak na bezpečné bydlení pro alergiky

Zařizování bydlení je pro mnoho lidí jednou z nejkrásnějších částí stahování či přizpůsobování příbytku pro vlastní potřeby. Určitou skupinu lidí ovšem kromě výběru barevných kombinací a spotřebičů potrápí i výběr materiálů či dekorací vhodných pro zdraví. Alergici se musí řídit zejména typem alergie, která je trápí, a která často představuje překážku právě při zařizování vysněného bydlení. Přinášíme vám pár tipů, kterými si usnadníte zařizování zdravého bydlení bez podrážděného nosu a očí.

Alergeny, které vás doma mohou ohrožovat
Alergenům se nevyhneme ani ve vlastním příbytku, pokud nestavíme na maximální sterilní prostředí, což, řekněme si narovinu, není při běžném chodu života možné. Ty nejčastější alergeny však můžeme stále eliminovat také díky aktivnímu vnímání jejich přítomnosti.

Pyl a plísně
Nejčastějšími spouštěči alergických reakcí (nejen) v domácnosti jsou pyl a plísně. Pyl může způsobovat pylovou rýmu, a přidružuje se také při vzniku astmatu. Do příbytku se nedostává pouze cíleným pěstováním rostlin, ale také větráním či přinesením pylových částeček na oblečení. Podobně běžným a problematickým alergenem jsou plísně, které se mohou v domácnosti objevit vlivem nadměrné vlhkosti vzduchu. Plísně nejsou jen estetickým problémem. Mohou způsobovat onemocnění dýchacích cest a kožní problémy.

Roztoči a všudypřítomný prach
Pokud se vaše alergie projevuje svěděním a ucpáním nosu, ekzémem, svěděním kůže nebo kašlem, může se jednat o působení roztočů. Roztoči se v domácnosti tvoří zejména při vyšší teplotě a vlhkosti. Problémem je, že mikroskopické roztoči se skrývají hlavně v posteli, matracích, peřinách či polštářích a dekách. Stačí jedno protřesení peřiny, a hlouček roztočů se rozptýlí do celé místnosti. Podobně se šíří i prach, který ovšem nepodléhá teplotě či vlhkosti v místnosti, ale tvoří se neustále a všude. Prach se vytváří z výměšků roztočů, ale také z mechanických částeček, chemikálií či zvířecích chlupů.

Domácí mazlíček jako alergen
Bohužel i domácí mazlíčci dokážou některým lidem způsobit velké problémy s průběhem i mírné alergie.

Mnoho lidí se domnívá, že alergeny se udržují v srsti psů a koček, a že krátkosrstá plemena představují „zdravou alternativu“ pro alergiky. Samozřejmě, srst je místem, kde se alergeny a roztoče dokážou udržet a rozmnožit o něco déle, avšak většina zvířecích alergenů pochází ze slin a moči, díky čemuž se udrží nejen na samotném zvířátku, ale také na nábytku, kobercích či záclonách.

Alergickou reakci proto můžeme pociťovat i v momentě, kdy v domácnosti zvířátko není. Nejméně alergenů působících na lidský organismus mají hlodavci, následují psi a nejvíce dráždivých alergenů přinesou do domácnosti kočky.

Tipy pro antialergickou domácnost
Minimalizace alergenů v domácnosti začíná už u prvotních návrhů stavby. Stěhujete-li se do staršího domu či bytu, můžete se zaměřit na materiály, ze kterých je zhotoven nábytek, doplňky, zda si posvítit na matrace, gauč nebo záclony.

Výběr stavebního materiálu
Pokud plánujete stavbu vlastního bydlení, při výběru stavebního materiálu byste měli vsadit na tu nejčistší a nejpřírodnější možnost, kterou je pálená cihla. Příbytky v našem zeměpisném pásmu musí odolávat více vnějším vlivům, jako je mráz, ale také nadměrné teplo. Stavba je celoročně vystavena i vysoké vlhkosti, ale na druhé straně se mohou objevit i dlouhotrvající suchá.

Pálená cihla představuje čistý přírodní produkt odolný vůči každému počasí. Navíc se jedná o materiál, který je nezávadný pro lidský organismus, a proto je nejvhodnějším pro domácnost, ve které se nacházejí alergici.

Stavba z pálené cihly nabízí schopnost akumulovat teplo, takže se v domácnosti nebudou teploty náhle měnit a nedojde ani k rychlému vychladnutí nebo přehřátí vnitřních prostor. Cihla má výborné tepelněizolační vlastnosti, což pomůže v boji proti roztočům a plísním. Navíc jsou cihlové stavby úspěšné i v úspoře energií.

Stálá teplota a vlhkost jsou klíčem k úspěchu
Jak jsme již zmínili – příliš vysoká teplota v domácnosti napomáhá vzniku roztočů a vlhkost je doslova hnojivem pro plísně. Každý alergik by proto měl dbát na udržování optimální a stálé teploty a vlhkosti v domácnosti.

V obytných částech a koupelně stačí mít teplotu do 23 ° C, přičemž v ložnici se ideální teplota hýbe io více než 3 stupně níže. Ideální teplota pro spánek je 18 – 20 °C. Ideální vlhkost odměříte vlhkoměrem, přičemž by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 %. Pro udržení správné teploty a vlhkosti je zapotřebí pravidelné větrání a používání zvlhčovače.

Přečtěte si také náš článek Jak na optimální vlhkost vzduchu v domácnosti.

Věnujte čas reorganizaci domácnosti
V domácnosti si prach sedne na vše, co je dlouho na jednom místě a co nepoužíváme. Ke zmírnění usazování prachu můžeme dopomoci reorganizací věcí, které nep

Discover

Sponsor

Latest

Kam patří kovové konzervy z paštik? A co obaly z potravy pro domácí zvířata, do jakého kontejneru je házíte?

Ve většině českých domácností tvoří největší odpadní položku plast. Neznamená to však, že veškerý tento plastový odpad umíme i správně vytřídit.

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat...

Dá se fíkovník obyčejný pěstovat i v bytě?

Nemáme zahradu, ale milujeme fíky. Dá se fíkovník obyčejný pěstovat iv bytě a zarodí? Fíkovník s plody