Máte v koupelně opravdu čisto? Pozor na bakterii Legionellu

O nástrahách, které na nás číhají na každém kroku, se mluví poměrně často. Vždyť i proto si po příchodu domů myjeme ruce, i proto udržujeme naše domovy čisté. Ale slyšeli jste už o bakterii zvané Legionella? Žije ve vodovodních potrubích a nakazit se jí můžete například i ve sprše.

Aktuální téma ze světa
O nemoci zvané Legionářská nemoc se nemluví tak často, ale právě letos se téma nákazy bakterií Legionella stala aktuální v souvislosti s předsedou Evropského parlamentu, Davidem Sassolim, kterému se stala v lednu letošního roku stala osudnou. Přestože se neví, kde přesně se nakazil, jedno je jisté. Toto onemocnění je má závažné důsledky, které mohou končit až smrtí. Pojďme si proto o něm ao bakterii Legionelle říct víc.

Legionella a Legionářská nemoc
Legionella je bakterie, které existuje několik druhů. Legionelly způsobují Legionelová onemocnění, která mohou mít lehčí průběh, ale také závažné, až život ohrožující následky. Nakazit se jí můžeme v přírodních vodách, ale také v člověkem vytvářených systémech, například přes vodovodní systémy, přes klimatizační zařízení a podobně.

Legionelly přežívají ve vodních společenstvích při teplotách 25 až 45 °C a při pH 2,7 až 8,3. Na Slovensku je výskyt tohoto onemocnění nízký, ročně se hlásí 0 až 15 případů.

Průběh onemocnění
Legionářská nemoc je závažné onemocnění plic, které se svými příznaky podobá pneumonii, tedy zápalu plic. Mezi příznaky patří horečka, třes, bolesti na hrudi, suchý kašel a mnohé jiné.

Léčba Legionelóz
Základem léčby těchto bakterií jsou antibiotika s různou délkou užívání. Pro úspěšnou léčbu je však důležitá včasná diagnostika.

Jak k prevenci před Legionellou?
Jako primární prevence se doporučuje samotné zabránění osidlování a pomnožování Legionell ve vodovodních systémech – odstranění slepých částí a míst se stagnací vody a systémová dezinfekce vody (chlór, chlordioxid, různé tepelné metody a ionizace).

Dobrou prevencí je také zahřívání vody – udržování tepelného režimu v síti na úrovni více než °C v rozvodech teplé vody a nad odpouštění vody v případě delšího přerušení odběru, dostatečná tepelná izolace potrubí °C v rozvodech studené vody. Pomůže také zajištění cirkulace vody s vyloučením mrtvých koutů potrubí, pravidelné čištění filtrů a koncovek, jako jsou perlátory a sprchové hlavice, a v neposlední řadě pravidelný úklid.

Zkuste automatické umyvadlové baterie
Potrubní bakterii Legionelle lze předcházet i díky umyvadlovým bateriím s funkcí automatického proplachu vody. „Protože Legionella roste a množí se hlavně ve stojaté vodě, je ideální zajistit, aby voda v potrubí nestála,“ vysvětluje Pavel Rybka ze společnosti Sanela, a dodává: „Standardně proto programujeme všem svým bateriím možnost automatického hygienického proplachu. U každé baterie lze nastavit přesnou dobu hygienického proplachu od posledního použití výrobku od 6 do 168 hodin. Nastavitelná je i doba trvání proplachu, a to od 30 sekund až do 5 minut.“

Discover

Sponsor

Latest

Lopuch jako léčivka: Vydejte se s námi na cestu poznávání jeho léčivých účinků

V zahradách ho mít nechceme, protože je obecně považován za odolný a nepříjemný plevel. Jakýkoli pokus o vykynožení ihned sabotuje.

Šikovná Janka má práci snů. Jak se dostala do hollywoodské produkce filmů?

Začněme od začátku. Jak se dívka, která studuje v Nitře žurnalistiku, dostane do Spojených států? Studium tam není sice nemožné, ale poměrně...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D,...

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni...