Z hlediska řezu je červen klíčový měsíc, ve kterém umíme rozhodnout například o prodloužení období kvetení našich rostlin či udržení jejich atraktivního tvaru.
Řez buxusu
Silný jarní růst právě vrcholí. Vychutnáváme si poslední odkvétající květiny na keřích kvetoucích na jaře a těšíme se na příliv květin, které se už zanedlouho začnou otevírat na druzích kvetoucích v létě. Možná máme nyní pocit, že momentálně není důvod rostliny řezat, ale mnohé z nich budou z nynějšího cíleného zásahu profitovat v následujících několika týdnech, případně i příští rok.
Při troše pozornosti as nůžkami v ruce podpoříme mnohé rostliny, aby se takříkajíc předvedly v co nejlepším světle, udržíme je v prostoru pro ně určeném a ušetříme si i námahu spojenou s řezem v pozdějším období, kdy výhonky zdřevnatí nebo budou příliš velké. Takže s rozvahou do toho, výsledkem mají být uvážlivé a rostlinám prospěšné zásahy.
Myslíte si, že už máte vyseté všechno? Těchto 10 plodin můžete vysévat ještě během celého června!
- Prodloužení termínu kvetení
Několik vitální trvalkové druhy dokážeme vhodným řezem v tomto období přimět k tomu, aby prodloužili období kvetení, případně jej zcela oddálili.
Začátkem června intenzivně rostou výhonky trvalek, které za nějakou dobu rozkvetou. Když je nyní seřízneme, řekněme o polovinu jejich výšky, zpozdí se začátek jejich kvetení o tři až čtyři týdny. Tím, že nezřízneme celou rostlinu najednou, ale postupně, kvetení prodloužíme. Tento řez je v anglicky mluvících zemích znám jako „chelsea chop“, protože se provádí v termínu konání světoznámé zahradní a květinové výstavy Chelsea Flower Show, což bývá na konci května.
Některé druhy můžeme takto řezat až do poloviny června. Jak se to dělá?
Na rostlině seřízneme třetinu výhonů o čtvrtinu až polovinu jejich délky, nikoli však z jednoho místa, ale z celé rostliny.
Stejný řez neboli zkrácení další třetiny výhonků provedeme za 10 až 14 dní.
Poslední třetinu výhonů necháme bez řezu. Tato část rozkvete jako první, následovat budou květiny, které jsme řezali jako první, a nakonec vykvetou výhonky seříznuté jako druhé.
Chelsea chop
Tento řez je vhodný pro:
Anthemis
Echinacea
Helenium
Phlox
Rudbeckia
Salvia
- Vylepšujeme tvar krov
Nový měkký obrost krov je fyzicky jednodušší řezat a tvarovat než starší a dřevité větve. Všímáme si směru, kterým nové výhonky rostou. Z toho můžeme předvídat případné budoucí problémy, například větve zahušťující střed keře, množství nových výhonků rostoucích jen v jedné části keře nebo křižující se větvičky, které se budou o sebe odírat.
U druhů, které chceme, aby zhoustly, odštípneme či seřízneme zejména nové vrcholové výhonky, čímž přinutíme rostlinu rozvětvit se iv dolní části. Výsledkem bude kompaktní a hustý keř.
K odstranění odkvetlých soukvětí z vrcholů výhonků používáme špičku zahradnických nůžek.
U dvou paralelně a blízko sebe rostoucích větviček jednu z nich zcela odstraníme, aby si vzájemně nekonkurovali.
O polovinu délky seřízneme všechny výhony, které rostou nevhodně šikmo.
Řez šeříku
Tento řez je vhodný pro:
Ilex
Syringa
Mahonia
- Očistíme kmínky mladých stromků
Vývin pevného a zdravého kmínku na okrasných a ovocných stromech nenecháváme náhodě. Správně vysazené mladé stromy nyní aktivně rostou a rány po jakémkoli řezu se rychle zahojí. Dobré zhojení bez ošklivých velkých jizev je důležité zejména u dřevin ozdobných kůrou. Ale pozor, výhonky vyrůstající z kmínku mají v mládí důležitý vliv na jeho hrubnutí, proto je odstraňujeme až po několika sezónách. Tyto výhonky nakonec odstraníme do takové výšky kmínka, abychom mohli pod korunou bez problémů chodit a měli i nějakou rezervu.
K odstranění nejsilnějších spodních větví použijeme pákové nůžky. Vytvoříme hladký řez přímo na místě, odkud vyrůstají z kmene.
Aby mladé letorosty z kmínka, které přispívají k jeho hrubnutí, nezavazovaly, seřízneme je na 3 – 4 očka. V létě v dalším roce je již odstraníme těsně u kmene.
Zkontrolujeme rostoucí korunu a odstraníme křižující se větve.
Řez okrasného javoru
Tento řez je vhodný pro:
Acer
Betula
Crataegus
Prunus
- Udržujeme tvarované dřeviny a živé ploty
Okrajová linie tvarovaných dřevin a živých plotů začíná být nepravidelná a kostrbatá, protože nové výhonky nerostou úplně stejně. Nastal čas rovné linie obnovit.
Mladé měkké řízky odstraníme velmi snadno a bez problémů je můžeme použít do kompostu, kde se rychle rozloží. Ale než se pustíme do řezu, pro jistotu porost zkontrolujeme, zda v něm zrovna nehnízdí ptáci. Pokud ano, tuto část seřízneme až později, když mladé vyletí z hnízda.
Dobrou pomůckou, jak seříznout živé ploty a různé kubické tvary v rovné linii, je natáhnout provázky, které poslouží jako vodítko pro požadovanou velikost a tvar.
Použijeme například ostré plotové nůžky a nové letošní výhonky seřízneme o polovinu jejich délky.