4 osvědčené tipy na velkou úrodu fazolí

I když fazole nemá vysoké nároky na půdu, ne vždy se zahrádkářům při jejím pěstování daří. Díky těmto osvědčeným tipům se dočká úrody i začátečník.

  1. Výsev
    Semena většiny odrůd vyséváme od května do června, klidně i průběžně. Vysít můžeme i koncem srpna, rostliny většinou ještě stihnou vydatně zaplodit.

Kříčkové fazole vyséváme obvykle do jamky po třech kusech, do hloubky 4 až 5 cm. Mezery mezi semeny mají být 5 cm. Jamky mají být ve trojsponě ve vzdálenosti 40 cm. Popínavé odrůdy vyséváme k opoře buď do řádku do hloubky 5 až 7 cm, mezery mezi rostlinami necháme 60 až 80 cm, nebo do kruhu, přičemž si připravíme kruhovou konstrukci.

3 plodiny, se kterými dosáhnete částečné soběstačnosti iv malé zahradě a ještě si cosi odložíte na zimu

  1. Okopávání a zálivka
    Kypření patří k základním postupům, které směřují k velké úrodě i zdravým rostlinám, což věděly už naše babičky. Pokud není povrch půdy pokryt mulčem, rostliny občas odplevelíme a okopeme, nezasahujeme však do kořenového systému.

Narušení půdy je důležitou prevencí proti klíčení plevelů i proti tvorbě půdního přísušku. Ten, hlavně u těžkých jílovitých půd, brání vsakování dešťové vody i provzdušnění půdy.

Podmínkou bohaté úrody je důkladná zálivka, a to hlavně v době květu. Ta by neměla být příliš častá, naopak záhon zalijeme jen jednou nebo dvakrát za týden, ale vydatně, aby voda vsákla do hloubky.

  1. Vyvazování popínavých odrůd
    Když vysejeme semena popínavých fazolí k jakékoli opoře, většinou už se nemusíme starat o způsob jejího růstu. Problém nastává ve chvíli, kdy se v blízkosti nachází i jiný předmět nebo rostlina, po které se fazole dokáže popínat, nebo když je opora příliš nízká a výhonek ji přeroste. Fazole jednoduše z nechtěné „opěry“ odebereme a přivážeme k bambusové nebo plastové opoře, či ke konstrukci z prutů. Nízkou oporu můžeme prodloužit například bambusovou tyčí.
  2. Sklizeň
    Celé lusky se sbírají průběžně několik týdnů. Jejich „zralost“ známe podle toho, že po ohnutí „křupavě“ prasknou a nejsou extrémně houževnaté. Sklízet můžeme i poměrně mladé lusky, které se mimořádně dobře hodí do některých pokrmů. Rostliny jsou křehké, proto se lusky vyplatí odstřihávat.

Odrůdy pěstované na semeno dozrávají až poté, co lusk změní barvu na žlutou až žlutohnědou a dají se nahmatat velká semena, která mají být pevná a již na pohled plně vyvinutá.

Discover

Sponsor

Latest

Bylinkový sirup zastudena aneb šetříme vitaminy a svůj čas

Rychlý způsob, jak si můžeme vyrobit sirup za studena a hlavně přitom uchovat všechny minerály a vitaminy z bylin.

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení,...

Filosofické zkoumání prismatem 20. století

Filosofie je oborem, který má jednoznačně co říci i v současné době. Přibližně od poloviny 20. století je většina známých filosofů spojena...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci...