4 osvědčené tipy na velkou úrodu fazolí

I když fazole nemá vysoké nároky na půdu, ne vždy se zahrádkářům při jejím pěstování daří. Díky těmto osvědčeným tipům se dočká úrody i začátečník.

 1. Výsev
  Semena většiny odrůd vyséváme od května do června, klidně i průběžně. Vysít můžeme i koncem srpna, rostliny většinou ještě stihnou vydatně zaplodit.

Kříčkové fazole vyséváme obvykle do jamky po třech kusech, do hloubky 4 až 5 cm. Mezery mezi semeny mají být 5 cm. Jamky mají být ve trojsponě ve vzdálenosti 40 cm. Popínavé odrůdy vyséváme k opoře buď do řádku do hloubky 5 až 7 cm, mezery mezi rostlinami necháme 60 až 80 cm, nebo do kruhu, přičemž si připravíme kruhovou konstrukci.

3 plodiny, se kterými dosáhnete částečné soběstačnosti iv malé zahradě a ještě si cosi odložíte na zimu

 1. Okopávání a zálivka
  Kypření patří k základním postupům, které směřují k velké úrodě i zdravým rostlinám, což věděly už naše babičky. Pokud není povrch půdy pokryt mulčem, rostliny občas odplevelíme a okopeme, nezasahujeme však do kořenového systému.

Narušení půdy je důležitou prevencí proti klíčení plevelů i proti tvorbě půdního přísušku. Ten, hlavně u těžkých jílovitých půd, brání vsakování dešťové vody i provzdušnění půdy.

Podmínkou bohaté úrody je důkladná zálivka, a to hlavně v době květu. Ta by neměla být příliš častá, naopak záhon zalijeme jen jednou nebo dvakrát za týden, ale vydatně, aby voda vsákla do hloubky.

 1. Vyvazování popínavých odrůd
  Když vysejeme semena popínavých fazolí k jakékoli opoře, většinou už se nemusíme starat o způsob jejího růstu. Problém nastává ve chvíli, kdy se v blízkosti nachází i jiný předmět nebo rostlina, po které se fazole dokáže popínat, nebo když je opora příliš nízká a výhonek ji přeroste. Fazole jednoduše z nechtěné „opěry“ odebereme a přivážeme k bambusové nebo plastové opoře, či ke konstrukci z prutů. Nízkou oporu můžeme prodloužit například bambusovou tyčí.
 2. Sklizeň
  Celé lusky se sbírají průběžně několik týdnů. Jejich „zralost“ známe podle toho, že po ohnutí „křupavě“ prasknou a nejsou extrémně houževnaté. Sklízet můžeme i poměrně mladé lusky, které se mimořádně dobře hodí do některých pokrmů. Rostliny jsou křehké, proto se lusky vyplatí odstřihávat.

Odrůdy pěstované na semeno dozrávají až poté, co lusk změní barvu na žlutou až žlutohnědou a dají se nahmatat velká semena, která mají být pevná a již na pohled plně vyvinutá.

Discover

Sponsor

Latest

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla,...

Otec mi dal do života tuto jednu dobrou radu: Při rozvodu mi pomohla tak, jak by to nedokázalo nic jiného

Klára odjakživa toužila po obrovské rodině. Šťastném manželství bez problémů, dětech, které se na ni budou moci spolehnout a matce a otci,...

Jak udržet fazole v dobré kondici? Zakročte včas! Nejčastěji nás zaskočí tyto problémy

Stejně jako všechny plodiny, i fazole se někdy potýká s chorobami a škůdci. Nejlepší prevencí je použití kvalitního osiva ošetřeného proti houbovým...

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek...