Stejně jako všechny plodiny, i fazole se někdy potýká s chorobami a škůdci. Nejlepší prevencí je použití kvalitního osiva ošetřeného proti houbovým chorobám a střídání plodin.
Srpkovité nepravidelné lusky
Pokroucené lusky fazolí
Srpkovité lusky fazolí, foto: Shutterstock
I když vypěstovat fazole není extra náročné, zvláště příliš teplé počasí může přinést některé problémy. Fazole je totiž náročná na rovnoměrnou zálivku od výsevu až po tvorbu lusku. Jakmile jsou v zálivce větší výkyvy, což se v extrémně teplém a suchém počasí stane, i když se snažíme, může dojít k deformacím lusku. Děje se tak u odrůd pěstovaných na lusky i na semeno. Lusky se stočí do srpu a zůstávají krátké.
Hnědnoucí skvrny značí antraknózu
Antraknóza fazolí
Jedna z nejběžnějších houbových chorob napadá úplně všechny části fazolí od plodů přes stonek až po listy. Nejprve se projevuje zvětšujícími se hnědými skvrnami, přičemž uvnitř lusku a na semenech vznikají červenohnědé skvrny.
Riziko je vysoké zejména při použití osiva neošetřeného proti houbovým chorobám nebo když nedostatečně střídáme plodiny. Fazole se totiž nikdy nemá pěstovat na stejném místě dva roky po sobě. Rostliny se po vzejití dají preventivně ošetřit postřikem fungicidu ve chvíli, kdy vytvoří pravý list. Důležité je ze záhonu odstraňovat všechny posklizňové zbytky.
Semenáčky poškozené brzy po vyklíčení
Květařka všežravá
Fazole nešetří ani škodlivý hmyz. Jakmile na semenáčcích zpozorujeme poškozené listy, zřejmě se staly cílem larev květinářky všežravé. Semenáčky po tomto poškození velmi brzy hynou. Pokud však přežijí, bude rostlina deformována.
Někdy larvy napadají i dospělé rostliny, květinářka totiž během jediné sezóny stihne založit další dvě generace. S tou první počítáme v dubnu a květnu, druhá se vylíhne v létě a třetí pak v září a říjnu. Prevencí je opět střídání plodin a hluboká orba včetně pečlivé přípravy půdy, která ničí larvy. Porosty lze během sezóny chránit bílou netkanou textilií.

Okousané lusky i poškozené výsevy
Slizňáci na fazolích
Slizniaky dokážou poškodit i plně vyvinuté rostliny. Foto: Shutterstock
Šneci nedají klid ani fazole. Poškodit mohou mladé semenáčky, kterým velmi rychle zlikvidují všechny listy. To je samozřejmě konec celé rostliny. Poškodit však dokážou i plně vyvinuté lusky, čehož následkem mohou začít hnít. Důležitá je včasná ochrana výsadeb, ideální přípravkem na bázi dravých hlístic, které vyhledávají šneci a postupně je vyhubí. Rychlou pomocí může být také granulová či pivní návnada.